Nejlepší Linux distribuce – jaký vybrat? (2020)

875
Zorin OS linux
Zorin OS

Pokud se zamyslíte nad tím, jaký byste si vybrali operační systém, pravděpodobně nejdříve uvažujete o Windows nebo MacOS systému. Určitou část trhu tu ale samozřejmě zabírá také Linux, na který nesmíme zapomínat. Linux je systémem pro profesionály, ale i normální človék ho může využívat. Jaký je ale nejlepší Linux?

Známý a prověřený: Ubuntu 20

Ubuntu 19.10 ke stažení zdarma
Ubuntu 19.10

Systém Ubuntu založený na Linuxu bychom jednoduše mohli nazvat opravdu prověřeným, známým a stabilním Linux systémem. V dnešní době dokonce nalezneme notebooky nebo počítače, které v sobě mají tento systém předinstalovaný. Vzhledem k tomu, že je celý systém kompletně zdarma, se vám pak samozřejmě cena notebooku sníží o cenu operačního systému. Tento systém vám skvěle poslouží jako vstupní brána do světa Linuxu. Má opravdu bohatou nabídku různých programů, mnoho věcí lze ovládat přes UI prostředí.

Oficiální stránky Ubuntu

Nejlepší Linux distribuce: Mint

Nejlepší Linux distribuce: Linux Mint
Nejlepší Linux distribuce: Linux Mint

O tomto se říká, že je to nejlepší Linux pro začátečníky. Pokud momentálně chcete přejít ze systému Windows nebo MacOS, pak to půjde opravdu snadno, jelikož je pro to Mint zcela přizpůsobený. Dalo by se říci, že momentálně tvoří jedinou možnou konkurenci pro mainstreamové systémy Windows a MacOS. Pokud se chystáte vstoupit do tohoto světa zcela poprvé, určitě neváhejte a využijte tento systém Mint. Pokud nevíte, kterou variantu stáhnout, můžete sáhnout po variantě Cinnamon, která je momentálně nejoblíbenější.

Více informací o Linux Mint

MX Linux

MX download
MX

Jedna z novějších distribucích Linuxu, která si dokázala najít své věrné uživatele a fanoušky. A to především díky tomu, že jde o velmi rychlý systém, který je ale i přesto přehledný a designově hezky zpracovaný. Je zpracován především tak, aby byl opravdu čistý a neměl v sobě zbytečný balast. Pokud přecházíte z Windows nebo MacOS, pak je pro vás mnoho přizpůsobeno, abyste si rychle zvyknuli.

Stáhnout MX Linux

Zorin OS 15

Zorin OS
Zorin OS

Již podle obrázku vás zaujme, jak hezký a čistý tento systém je, že? A ono to tak opravdu je. Zorin OS je založen na Ubuntu a řadí se mezi nejlepší linux systém v našem seznamu. Má totiž zajímavé prostředí, je rychlý a při přechodu z jiných systému vám nebude trvat, než si na něj zvyknete. Je totiž opravdu jednoduchý.

Vašemu počítači může zadat zajímavý nádech a vy i přesto budete moci využívat veškeré výhody Linux jádra.

Stáhnout Zorin OS

Fedora – nejméně stabilní mezi nejlepšími

Fedora: Nejlepší Linux?
Fedora

Tato distribuce je opravdu unikátní, jelikož je samotná vyvinuta od úplného začátku a není stavěna na žádných jiných distribucích. I pro to je mezi některými uživateli tak oblíbená. Fedora spoléhá na komunitní vývoj a dobrovolníky, kteří se do vývoje zapojují. Samozřejmě můžeme znát také systémy, které na Fedora základě vznikly, například CentOS.

Fedora má ale jedno velké mínus pro některé uživatele. Jedná se o trochu složitější systém a především méně stabilní. Je to tím, že v této distribuci jsou vždy ty nejnovější balíčky různých aplikací a programů a to může Fedoru způsobit nestabilní. Pokud se s tím ale zžijete, pak budete vždy 100% aktuální ve světě technologií.

Stáhnout Fedora

Elementary OS: Vypadá jako MacOS

Elementary OS
Elementary OS

Líbí se vám styl MacOS, ale nechcete si kvůli tomu kupovat Mac počítače, jelikož vám přijdou nepraktické nebo drahé? Pak je pro vás nejvíce přizpůsoben tento systém.

Celý systém je založen na Ubuntu a tak má své jádro poněkud stabilní. Musíte ale počítat s tím, že Elementary OS patří mezi náročnejší systémy na výkon zařízení, kvůli tomu, že má propracovanou grafickou nadstavbu právě jako MacOS. Pokud ale máte rádi design a rádi zkoušíte zajímavé věci, určitě se do toho vrhněte.

Stáhnout Elementary OS

Nejlepší Linux distribuce obsah:

  • Ubuntu 20
  • Linux Mint
  • MX Linux
  • Zorin OS
  • Fedora Linux
  • Elementary OS

Mezitím, co budete stahovat vaši oblíbenou distribuci neváhejte zabrouzdat i na naše jiné zajímavé články, například o filmech. Vyjádříte nám tím podporu. Neváhejte vyjádřit váš názor v komentářích pod tímto článkem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments